Zahájení projektu Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti (CoRe)

There is a crack, a crack, in everything.

That’s how the light gets in.

-Leonard Cohen

Dne 9.2. proběhlo v Karolinu Univerzity Karlovy slavnostní zahájení 5letého projektu Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti (CoRe), jehož součástí je i Fakulta Filozofická Univerzity Pardubice.

Cílem konference bylo uceleně představit motivace, rozsah, interdisciplinární povahu, a v neposlední řadě i aplikovatelné výstupy projektu. Kromě klasických vědeckých výstupů, jako jsou prezentace na konferencích či vědecké články v recenzovaných časopisech, projekt nabídne i “evidence-based” podklady pro zákonodárce, osnovy pro školské kurzy, či vzdělávací programy v podobě her. Všechny výstupy si přitom kladou za cíl pomoci české společnosti budovat odolnost vůči krizím, jako je klimatické změna, nukleární válka, nebo rostoucí politická polarizace.

Projekt zastřešuje 9 “výzkumných záměrů”, které dohromady sdružují přibližně 200 výzkumnic a výzkumníků z celkem 10 významných českých vědeckých institucí. Mezi členkami a členy projektu můžeme najít filozofy, sociology, religionistiky, ale i programátory, matematiky, nebo právníky.

Konference se zároveň zúčastnili zástupci Evropské komise, Mezinárodní vědecké rady, a Ministerstva školství a tělovýchovy. MŠMT projekt financuje částkou 500 000 000 Kč, což z něj činí jeden z 26 excelentních vědeckých výzkumů nyní probíhajících v Česku.

Za Centrum pro Etiku Fakulty Filozofické UPCE se projektu účastní

Mgr. Kamila Pacovská, Ph.D.

doc. Laura Candiotto, Ph.D.

doc. Ondřej Beran, Ph.D.

Mgr. Myrthe Bartels, Ph.D. 

Mgr. Silvia Caprioglio Panizza, Ph.D.

Mgr. Lesley Jamieson, Ph.D.

Mgr. Niklas Forsberg, Ph.D.

Mgr. Serhij Kiš

 

Záznam