Vojtěch Svěrák: Struktury, skupiny a odpovědnost: Kdo může za klimatickou krizi

Kdo je zodpovědný za klimatickou krizi? Lze hovořit o sdílené či kolektivní odpovědnosti? Může rozšíření pojmu odpovědnosti pomoci s hledáním řešení klimatické krize na politické úrovni? O tom a mnohem dalším promluví Vojtěch Svěrák v přednášce nazvané "Struktury, skupiny a odpovědnost: Kdo může za klimatickou krizi?"

Kdy: Pondělí 13. listopadu 2023 od 12 hodin

Kde: Místnost EB-E2, budova EB, Univerzita Pardubice

Abstrakt přednášky:

Člověkem působená klimatická změna je zásadním morálním problémem. Nejenže ničivé důsledky rostoucí teploty nerovnoměrně dopadají na současné osoby, zároveň se významným způsobem zhoršují podmínky pro všechny budoucí obyvatele planety Země. Je zřejmé, že za tuto situaci musí někdo nést odpovědnost. Tradiční morální teorie zaměřené na izolované individuum však dokáží jen stěží obsáhnout šíři celého problému. Etika klimatické změny se proto snaží rozšiřovat konceptuální nástroje a zavádí pojmy jako je sdílená či kolektivní odpovědnost. V mé prezentaci nejprve ukážu, proč v kontextu klimatické krize není možné setrvat u individualistického paradigmatu a proč je naopak vhodné zaměřit pozornost na společenské struktury; následně nastíním způsoby, jak uvažovat o odpovědnosti sociálních skupin. Zaměřím se jednak na příklad soukromých firem a dále na skupinu, která se označuje jako znečišťující elita. Závěrem naznačím, jak rozšíření pojmu odpovědnosti může pomoci s hledáním řešení klimatické krize na politické úrovni.

Univerzity za klima

Přednáška se koná v návaznosti na iniciativu Univerzity za klima, která sdružuje univerzity ve snaze zviditelnit problém klimatické krize a rozvíjet a kultivovat diskusi o ní.

Více informací o iniciativě naleznete zde.